Jdi na obsah Jdi na menu
 


Želvárium

4. 5. 2008

Vodní želvy jsou často aktivní plavci.Potřebují co nejvíce vplného plavání.To znamená, že není důležitý jen půdorys, ale i výška hladiny vody.Vyjímkou tvoří některé želví druhy např.kožnatka(pohybuje se po dnu).Pamatujte na různé životní podmínky vodních želv.Konstrukce akvária s ním uzce souviví.Chov v kartonové krabici na podlaze. která může být vatápená, vede nepochybně ke smrti želvy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

   Umístění akvária

Stanoviště akvária, ve kterém mají byt chovány želvy, musí splňovat některé požadavky.Akvárium by mělo stát na světlém místě, ale nemělo by na něj celý den svítit slunce.Mělo by stát na tichém místě, ne těsně TV nebo hifi zařízení.V místě, kde má akvárium stát by neměl být průvan, pozor na místa u okna a dveří na balkon, která se mohpu při větrání sama otevírat a zavírat. 

 

                Správné osvětlení 

 Jako zdroj tepla svrchu pro želvy doporučuji zářivku pro osvětlení přes den a bodové světlo.Při odchovu mlaďat nebo pokud nemáte možnost v létě mít želvu venku, je nezbytná UV lampa, která by měla vsvítit.Vypínání a zapínání si lze ulehčit automatickými spínacími hodinami.

Důležité:UV znamená ,,ultrafialové" a nesmí být zaměněno s ..infračerveným" vytápěcím zařízením.Lampy jsou k dostání v obchodech se zvířety nebo v prodejnách s osvětlovací technikou. 

                                                     

                                              Technické vybavení

Podle typu akvária potřebujete různé technické vybavení:

  • Bodové světlo a UV-zářivka
  • Hodiny pro zajištění určité doby osvětlení
  • Vnější nebo vnitřní filtr
  • Topné tělísko pro akvária
  • Teploměr pro měření teploty

 

                                                  Osázení rostlinama

Osázení rostlinami není nezbytně nutné. Pokud už se rozhodnete do akvária rostliny umístit, musíte počítat s jejich vyšší cenou a kratší životností. Mě osobně rostliny vydržely v akváriu přibližně měsíc. Želvy je nejen okousaly, ale všelijak na nich dováděly až vytrhaly kořínky. Rostliny v akváriu vypadají sice hezky, ale opravdu nejsou nezbytné.

 

                                                  Zemina do želvária

Na dno je vhodné umístit praný hrubý písek nebo kamínky. Nedoporučuje se akvárium podkládat jemným pískem, který se může želvě dostat do krunýře. Sám jsem se s tímto problémem nesetkala, ale raději mám jako podklad drobné kamínky. U velkých dospělých želv není pro vaše uši a pro váš klid moc vhodné dávat jako podklad štěrk nebo oblázky, protože když želva začne bláznit, ten hluk je o rozum.

 

 

                                    Řešení souše

Své akvárium nejlépe zařídíte tehdy pokud znáte přirozené prostředí, ve kterém želva žije a její možnosti pohybu. Bezpodmínečně nutná je tedy souš. Vodní želvy tráví na souši velkou část času. Pokud neumožňujete svým vodním želvám slunění, děláte obrovskou chybu. Teplo pomáhá želvám ve stavbě krunýře. Proto vybudujte ve svém akváriu souš. K tomu můžete použít buď několik silných klacků, po kterých želvy vyšplhají až ke zdroji tepla. Další možností je vyskládání souše z kamenů. Souš musí být PŘÍSTUPNÁ a BEZPEČNÁ !!!

1)Souš pomocí větví a klacků
Zde stačí prostě a jednoduše zajít do lesa, nasbírat několik silnějších větví, doma je nařezat do potřebné délky a dát do akvária. Doporučuji vybírat větve čerstvé, ne žádné ztrouchnivělé.. Protože dřevo lehce nasává vodu, která se v akváriu znečišťuje, klacky časem dostanou nepříjemný zápach. Stačí je vydezinfikovat například Savem a DŮKLADNĚ je poté opláchnout.. Dbejte na to, aby větve byly uloženy v akváriu stabilně..

2)Souš pomocí kamenů
Další velmi jednoduchá metoda.. Vystavějte souš z kamenů či oblázků.. Zde se může vyskytnout problém v případě, že máte vysokou hladinu vody.. Ale i na tuto možnost lze vyzrát tím, že jako základ použijete například několik cihel a až na ně položíte oblázky. POZOR!! I zde platí, abyste dávali pozor na stabilitu. Želva nesmí nikam spadnout či se někde zaklínit! A už vůbec nesmí spadnout nic na ní!!

3)Souš pomocí nádoby s vhodnou výplní
V tomto případě lze použít jakákoliv nádoba, například skleněná. Měli byste jen dávat pozor na ostré hrany.. Nádobu naplníte vhodným substrátem (štěrkem, oblázky atd..) a máte vystaráno..

4)Vlepená souš
Zde musíte být již trochu zruční. Do akvária vlepíte například silikonem skleněnou přepážku, která bude v takovém úhlu, aby po ní želva mohla vylézt. Vhodným řešením je vlepení plastové desky, kterou pod teplem můžete libovolně ohnout.. Plast následně polepíte buď kamínky, nebo například potáhnete kobercem..

 

                                       

 

                                                      Voda

Názory chovatelů na chlor ve vodovodní vodě se různí. Jeden z názorů je, že chlor akváriu vysloveně prospívá tím, že hubí choroboplodné zárodky. Druhý názor říká, že chlor krom toho, že zabíjí škodlivé bakterie, hubí i ty prospěšné a tudíž se ty škodlivé mohou snáze množit.

Osobně si myslím,že chlor obsažený ve vodě z vodovodu želvám vadí zcela minimálně, ale k udržení tzv. biologické rovnováhy v akváriu s želvami, rozhodně nepřispěje. Trvanlivost chloru ve vodě je jen krátkodobá, samovolně z vody vyprchá během asi 15 minut. Takže žádoucí a prospěšné bakterie ve filtru moc neovlivní,ale nezvrátí ani rozkladné procesy probíhající ve vodě. Nevyhnete se ani častým celkovým výměnám vody a čerstvá voda oné rovnováze také nesvědčí.

Možnosti jak udržet vodu co nejčistší nebo apoň prodloužit intervaly výměn však existují. Jedna z věcí, které dokážou výrazně prodloužit intervaly mezi výměnami vody je vzduchování. V okysličené vodě se nedaří anaerobním bakteriím, které právě způsobují rozkladné procesy a kažení vody. Další důležitá věc je odstraňování zbytků potravy brzy po krmení. Také množství vody hraje velmi důležitou roli. Obecně platí, že čím je vody víc, tím je stabilnějším prostředím. Další věc, která dost pomůže je filtr. Jeho funkce bude spíš mechanickou záležistostí, protože bakteriím, které by vodu čistili jako např. v akváriu s rybami se u želv moc dařit nebude. Ale i tak filtr výrazně pomůže. Naproti tomu přidávání aktivního uhlí do filtru se proti mému očekávání ukázalo vcelku neúčinné.

Můj postup při výměně vody je asi následující:

Používám obyčejnou vodovodní vodu, do které pro svůj dobrý pocit přidávám akvaristický přípravek pro úpravu čerstvé vody, ten příznivě upravuje ph, tvrdost (a urychluje odstranění chloru). Po napuštění zapnu topítko, vzduchování a filtr. Želvy vpouštím do akvária až když má voda přijatelnou teplotu (kolem 22°c), tj. asi tak po 2 hodinách. Ostatní nežádoucí příměsi z vody samovolně vymizí asi za 12 hodin.

Četnost výměn vody závisí do značné míry na druhu a podobě podávané potravy. Zatímco malé ryby, které želva spolkne vcelku znečistí vodu naprosto minimálně, tak kus rybího masa ze kterého si utrhují kusy se postará o to, že musím vyměnit vodu druhý den.